Jak rozmnożyć pelargonie z nasion w domowych warunkach

https://www.youtube.com/watch?v=8sB_0f6pEDA

Czy te piękne kwiaty da się wyhodować od zera w domowych warunkach? Jakiej pielęgnacji potrzebują i kiedy najlepiej to zrobić? Zapraszam do śledzenia eksperymentu i wspólnego rozmnażania pelargonii!

Zobacz krótki filmik z mojego eksperymentu:

 

Kiedy wysiewać nasiona pelargonii?

Producent zakupionych nasionek pelargonii zalecił wysiewanie nasion w styczniu-lutym. Swoje nasionka posiałam dokładnie 16 stycznia i po około pięciu dniach zaczęły one kiełkować.

Nasionka posiałam w pojemnikach po jajkach, które napełniłam ziemią do kwiatów i do każdego otworu wsadziłam jedno nasionko. W dnie pojemników zrobiłam otwór, aby nadmiar wody mógł skutecznie odpływać. Postawiłam całą rozsadę w pobliżu grzejnika i przykryłam przeźroczystą folią. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie może być zbyt mokra, żeby korzenie wykiełkowanych nasion nie zgniły.

Jakiej pielęgnacji potrzebują sadzonki pelargonii?

Z pośród 15 nasionek jakie wsadziłam łącznie wykiełkowało 10. Te 10 nasionek przesadziłam po około 10 dniach do większych doniczek, które zakupiłam w sklepie Action. Nakryłam je plastikowym przeźroczystym pojemnikiem, aby stworzyć coś na kształt prowizorycznej szklarni. Rozsadę przechowuję blisko grzejnika i podlewam jak ziemia przeschnie.

pelargonie rozmnażanie

Tutaj pojawi się aktualizacja eksperymentu po upływie następnego tygodnia, zalecam do śledzenia!

Aktualizacja – dzień 19

Roślinki ładnie się rozwijają, mają już ok. 6 cm i po dwa listki. Żadnych widocznych problemów nie zanotowałam.

aktualizacja 19 dzień pelargonie

Dodaj komentarz