Jak warstwowo posadzić cebulki kwiatowe w doniczce

Wraz ze zbliżającą się jesienią, nadchodzi czas sadzenia cebulek kwiatowych, które na wiosnę zakwitną pełnią barw i kształtów. Dlatego dzisiaj zachęcam Was do zrobienia bardzo efektownej dekoracji w donicy. Pomysł polega na posadzeniu kwiatów w warstwach w kolejności zgodnej z czasem ich wzrastania.

cebulki-kwiatowe-sadzone-warstwowo---przebiniegi-narcycy-tulipany
Fot. Warstwowe sadzenie cebulek kwiatowych (zielonyogrodek.pl)

Do zrobienia dekoracji będą potrzebne:

  • donica z otworami w dnie (jej wielkość będzie zależała od ilości i rozmiaru cebulek kwiatowych, które chcemy wsadzić oraz od ilości warstw, ja użyłam donicy o średnicy 17 cm i wysokości 19 cm)
  • cebulki kwiatowe (użyłam 10 cebulek krokusów, 5 narcyzów oraz 3 tulipanów w trzech warstwach)
  • ziemia uniwersalna
  • keramzyt

Jak wykonać donicę z warstwowo sadzonymi cebulkami.

Na dno doniczki wysypujemy warstwę keramzytu o grubości około 2 cm.

Następnie wsypujemy warstwę ziemi, ok. 4-5 cm.

Na pierwszej warstwie układamy cebulki, które będą wschodzić jako ostatnie. Świetnie sprawdzą się tutaj tulipany. Ja posadziłam 3 cebulki w kilkucentymetrowych odstępach. Następnie cebulki zasypujemy warstwą ziemi.

Kolejną warstwę układamy z kwiatów, które wschodzą w okresie pośrednim, nie najwcześniej, nie najpóźniej. Nadają się tutaj narcyzy lub hiacynty. Ułożoną warstwę zasypujemy ziemią.

Trzecią ostatnią warstwę sadzimy z cebulek, które wschodzą jako pierwsze. Polecam użycie krokusów lub przebiśniegów. Ponownie zasypujemy cebulki warstwą ziemi.

Pomiędzy warstwami zostawiamy warstwę ziemi, aby cebulki mogły się swobodnie rozwijać.

Po wsadzeniu cebulki podlewamy wodą, po to aby mogły wypuścić korzenie przed zimą.

Gotową donicę można ustawić na balkonie lub w niezbyt ciepłej piwnicy. Jeśli dekorację zostawicie na zewnątrz warto zabezpieczyć ją przed mrozami styropianem i folią. Jeśli zimujemy donicę w piwnicy należy ją podlewać, aby ziemia zbytnio nie wyschła.

Donicę wystawiamy na działanie warunków zewnętrznych nie wcześniej niż na początku kwietnia, wtedy też zaczynamy częściej podlewać kwiaty.

Dekorację należy wykonać przed nadejściem zimowych mrozów.

Zobacz wideo w którym pokazuję jak wykonałam swoją dekorację.

Dodaj komentarz