Jak zrobić las w szkle DIY

las w szkle

Las w szkle to ciesząca się ostatnio ogromną popularnością ozdoba, dla osób chcących zamknąć kawałek lasu lub ogrodu w szklanym naczyniu. Kompozycja taka jest niezwykle łatwa do samodzielnego wykonania, wystarczy szklany pojemnik, trochę ziemi, roślinki i odrobinę inwencji twórczej. Zapraszam na film DIY – Jak zrobić las w szkle.

 

Do wykonania kompozycji będziesz potrzebować kilku rzeczy:

  • szklanego naczynia – kształt i wielkość zależy tylko od twojego upodobania
  • keramzytu lub drobnych kamyczków
  • węgla aktywnego
  • ziemi
  • roślin
  • elementów ozdobnych np. mchu, kamieni

Naczynie jakie wybierzesz musi być dopasowane do wielkości roślinek, które chcesz posadzić. Może to być słoik, misa, szklana kula i tym podobne.

las w szkle ogród w szkle

Wykonanie:

Na dno naczynia wysyp warstwę keramzytu lub drobnych kamyczków, które będą spełniały rolę drenażu. Warstwa powinna przykryć całą powierzchnię dna.

Następnie wsyp garść węgla aktywnego zapobiegającego powstawaniu pleśni. Węgiel taki można kupić np. w sklepach zoologicznych lub w aptece.

Jako ostatnią warstwę wysyp ziemię, która będzie odpowiednia dla twoich roślin. Warstwa ziemi musi być na tyle duża żeby swobodnie można było wsadzić do niej rośliny.

Przed wsypaniem ziemi możesz też utworzyć warstwę złożoną z drobnego piasku dodającą walorów dekoracyjnych twojemu słojowi.

Następnie kolej na wsadzenie roślin, przed wyborem pamiętaj, że rośliny umieszczone w jednym naczyniu muszą mieć zbliżone wymagania glebowe i środowiskowe. Ja na przykład wybrałam rośliny, które lubią wilgoć i nie potrzebują za wiele światła słonecznego. Dopasuj swoje rośliny do warunków w jakich będzie stało naczynie. Ja wybrałam trzy dorodne okazy: paproć, fitonię oraz bluszcz.

Oprócz roślin do swojego naczynia włożyłam mech oraz kamienie dekoracyjne. W tym punkcie możesz użyć inwencji twórczej żeby stworzyć swoją unikalną kompozycję. Nie polecam wkładania do słoja elementów z drewna, ponieważ po jakimś czasie może ono zacząć pleśnieć, szczególnie jeśli naczynie będzie zamknięte.

Po zakończeniu pracy dekoracyjnej, naczynie należy dokładnie wyczyścić zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, za pomocą ręcznika papierowego.

Cały las trzeba po wsadzeniu podlać, polecam do tego celu użyć spryskiwacza, jest to najłatwiejsza metoda i pozwala kontrolować ilość wody wlanej do naczynia. Pamiętaj że szklane naczynie nie ma żadnego odpływu wody, więc jeśli wlejesz jej za dużo to rośliny mogą zacząć gnić.

Swój słój możesz albo szczelnie zamknąć i stworzyć samowystarczalny ekosystem, albo zostawić otwarty, ale wtedy musisz pamiętać żeby odpowiednio często go podlewać.

Ja na początek postanowiłam, że moja kompozycja pozostanie otwarta, a po jakimś czasie ją zamknę. Będę aktualizować ten wpis na bieżąco, żeby pokazać jak się mają moje roślinki.

2 komentarze do wpisu „Jak zrobić las w szkle DIY”

Dodaj komentarz